Chroni przed nowotworami, wrzodami, wspomaga układ krążenia, korzystnie wpływa na wzrok. Nie mówimy tutaj o leku nowej generacji, lecz o… kalafiorze. Warzywo to jest dostępne przez cały rok, poza sezonem, w postaci mrożonek. Warto po niego sięgać, bo ma zbawienny wpływ na cały organizm.
Karierę w Europie, zaczął od Włoch, później szał kalafiorowy zaczął się we Francji. Jego wielkim miłośnikiem był m.in. Ludwik XIV. We Francji powstały też różne przepisy, niektóre bardzo wykwintne, na bazie lub z dodatkiem kalafiora.
Warzywo to należy do rodziny kapustowatych. Część jadalną stanowi róża, w kolorze białym lub kremowym, ale w Kanadzie rosną np. kalafiory pomarańczowe, a w krajach śródziemnomorskich zielone i fioletowe. Polska jest na 9 miejscu na świecie pod względem uprawy kalafiora.
Kalafior jest zdrowy, a do tego niskokaloryczny, sięgają więc po niego osoby będące na diecie. 100 gram gotowanego kalafiora zawiera zaledwie 23 kalorie. Warzywo to bogate jest w potas, wapń, magnez, żelazo, fluor, kwas foliowy, witaminy A, B6, C, E. 100 gramowa porcja pokrywa 77 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C.
Na co pomaga kalafior?
Ma silne działanie antynowotworowe. Jego systematyczne spożywanie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty, szczególnie, jeśli kalafior jest podawany w połączeniu z curry. Curry zawiera kurkuminę, a warzywa kapustne izotiocyjanian fenetylowy, właśnie ta mieszanka chroni przed rakiem. Izotiocyjanian neutralizuje wolne rodniki, odpowiedzialne za rozwój, m.in. raka jajników, macicy i płuc. Wystarczy 50 gram dziennie kalafiora i o 28 proc. spada ryzyko zachorowania na raka krtani, gardła i jamy ustnej!
Izotiocyjanian niszczy bakterie odpowiedzialne za powstawanie wrzodów. Zmniejsza ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów. Jedzenie kalafiora pomaga obniżyć ciśnienie krwi, dzięki zawartości sulforafanu. Hamuje rozwój miażdżycy, ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Przeciwutleniacze i witamina C wpływają też korzystnie na kondycję oczu. Wspomniany sulforafan chroni skórę przed promieniami UV oraz mózg przed stresem oksydacyjnym, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia Alzheimera i Parkinsona. Natomiast zawartość potasu i witaminy C reguluje metabolizm i poziom glukozy we krwi.
Kalafior nie jest polecany osobom chorym na tarczycę, bo ogranicza wchłanianie jodu z pożywienia. Aby uniknąć wzdęć po jego zjedzeniu, do potraw z kalafiora warto dodać kurkumę, imbir, koperek lub czosnek.
Autor: Anna Twardowska
Kalafior to idealne warzywo dla cukrzyków