Bóle kostno-stawowe są jedną z najczęściej występujących dolegliwości w obecnych czasach. Najczęściej pojawiają się one w obrębie kręgosłupa, kolan, bioder i nadgarstków. Są czymś zupełnie normalnym, jeśli stanowią następstwo szczególnie wzmożonego wysiłku fizycznego. Wówczas kilka dni regeneracji na ogół wystarcza. Zdecydowanie trudniej jest poradzić sobie z bólami przewlekłymi, które towarzyszą nam bez względu na rodzaj wykonywanej aktywności.
Przyczyny bolących stawów i kości
Bóle kostno-stawowe mają różne podłoże i ich diagnostyka nie zawsze jest prosta. Mogą być wynikiem:
- nadmiernego wysiłku fizycznego;
- szybkiego wzrostu u dzieci i młodzieży;
- infekcji wirusowych i bakteryjnych, np. przeziębienie czy grypa;
- urazów fizycznych.
Najczęściej jednak są konsekwencją chorób takich jak:
- reumatyzm
- RZS (reumatoidalne zapalenie stawów)
- osteoporoza
Jeśli bóle kostno-stawowe mają charakter przewlekły, nade wszystko powinniśmy skupić się na wyhamowaniu stanów zapalnych. To właśnie one w największym stopniu odpowiadają za ból. Najczęściej próbujemy sobie pomóc, stosując leki i maści przeciwbólowe. Należy jednak mieć świadomość, iż jest to pomoc doraźna. Wspomaganie kości i stawów od wewnątrz jest niezbędne. W tym celu warto podjąć odpowiednią suplementację.
Pozbądź się bólu naturalnie
Istnieją środki pochodzenia naturalnego, które – poprzez wyhamowanie stanów zapalnych – pomagają pozbyć się dolegliwości bólowych. Do najskuteczniejszych zalicza się:
MSM (siarka organiczna) – bóle kostno-stawowe, podwyższony współczynnik zapalny, łamliwe włosy i paznokcie – są to najczęstsze przyczyny niedoboru siarki w organizmie. Występuje ona naturalnie w świeżych warzywach i owocach, zbożach i mleku. Często jednak z dietą nie jesteśmy w stanie uzupełnić niedoborów siarki, warto zatem suplementować ją dodatkowo. Przy dolegliwościach bólowych należy przyjmować codziennie 1 płaską łyżeczkę proszku rozpuszczonego w wodzie. MSM należy łączyć z witaminą C, gdyż w sten sposób zwiększamy jej przyswajalność. Na ogół już po 2-3 tygodniach stosowania siarki bóle kostno-stawowe znacznie się zmniejszają. Jest to środek bezpieczny, występujący w naszym organizmie naturalnie, zatem nie należy obawiać się jego przyjmowania.
Boswellia – ekstrakt z żywicy kadzidłowca – indyjskiego drzewa, które wykorzystywane jest w medycynie naturalnej. Boswellia wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Działanie kadzidłowca jest wielokierunkowe. Jest doskonałym wsparciem dla układu kostno-stawowego i odpornościowego, ponadto wykazuje działanie ochronne na wątrobę, pomaga pozbyć się biegunek i podkręca metabolizm.
Kolagen – główny składnik skóry, kości, stawów i narządów wewnętrznych. Już po 30 roku życia ilość kolagenu w organizmie zmniejsza się, czego konsekwencją jest utrata elastyczności skóry, zmarszczki, dolegliwości bólowe w obrębie kości i stawów. Dobrym źródłem kolagenu są takie produkty jak salceson, golonki czy galaretki, zatem nie powinniśmy do nich podchodzić sceptycznie. Suplementacja kolagenem także przynosi dobre efekty, warto jednak wybierać ten pochodzenia naturalnego, najlepiej w formie płynnej.
Bromelaina – substancja występująca naturalnie w ananasach. Dzięki wyjątkowym właściwościom w ostatnich latach zaczęła cieszyć się ogromną popularnością. Pomaga pozbyć się obrzęków i opuchlizn, przyspiesza gojenie ran, likwiduje problemy trawienne, a nade wszystko wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Należy jednak pamiętać, że substancja ta wchodzi w interakcje z niektórymi lekami, zatem jej stosowanie należy skonsultować z lekarzem.
Zewnętrzne wsparcie kości i stawów
Oprócz suplementacji istnieją także środki, które stosowane zewnętrznie, łagodzą bóle w obrębie kości i stawów. Do najskuteczniejszych z nich zalicza się:
Korzeń żywokostu – dzięki zawartości m.in. substancji śluzowych, alantoiny i beta-sitosterolu żywokost często wykorzystywany jest w leczeniu schorzeń kręgosłupa i stawów, a także zwichnięć, stłuczeń i bólów mięśniowych. Produkty na bazie żywokostu można przygotować samodzielnie, kupić suszony korzeń, macerat, olej bądź maść.
WAŻNE – korzeń żywokostu lekarskiego zawiera substancje toksyczne dla wątroby, zatem nie należy stosować go wewnętrznie.
DMSO (dimetylosulfotlenek) – jest to produkt pochodzenia naturalnego, który doskonale wchłania się przez skórę hamując stany zapalne. Łagodzi dolegliwości bólowe i przynosi ulgę w obrębie kości i stawów. Liczne badania naukowe potwierdzają jego skuteczność w leczeniu artretyzmu i uszkodzeń kręgosłupa. Preparaty zawierające DMSO występują w różnych stężeniach i formach. Przy zakupie wysoko stężonego płynnego DMSO należy go rozcieńczyć z wodą według zaleceń na opakowaniu.
Najistotniejsze w leczeniu przewlekłych bólów kostno-stawowych jest wyhamowywanie stanów zapalnych. Doraźne stosowanie leków i maści przeciwbólowych daje tylko chwilową ulgę. Wyżej wymienione substancje pochodzenia naturalnego pomogą zmniejszyć ogniska zapalne, co pomoże pozbyć się bólu na długi czas.
Autor: Kamila Małek
Siarka organiczna w ostatnim czasie stała się naprawdę popularna. Prawdę mówiąc, dziwi mnie, że lekarze jej nie polecają pacjentom. Prawdopodobnie mają w tym swój interes. Ja od lat zmagam się z bólami w kręgosłupie. Jakiś rok temu dowiedziałem się o siarce, poprawiać zaczęło się gdzieś po 2-3 tygodniach stosowania. Smak okropny, ale można się do niego przyzwyczaić.
jesli kupisz siarke opti msm, to smak jest ok. Skoro twoja ma smak okropny tzn, ze nie jest najlepszej i najczystszej jakosci.
to prawda. Kiedyś ktoś mi opti polecił, jednak cena też wyższa. Ta „gorzka” też mi pomaga, jednak liczę się z kasą, a różnica jest spora…
kompleksowo napisany artykuł. śledzę teksty z tego zakresu i właściwie w 100 procentach podpisałabym się pod autorem tekstu.
Podstawowy zabieg pijawkami (ok. 4 zabiegów), miejscowo na staw oraz dodatkowo zabieg laserem w rejonie szczeliny w stawie. Maść żywokostową (masło shea z żywokostem) dodatkowo, w przerwie pomiędzy zabiegami. Sama tylko maść nie wystarczy. Proszę nie wierzyć w skuteczność cudownych leków!
Wywar z kurzych łapek? 🙂