Czystek i jego właściwości

Od pewnego czasu czystek stal się ziołem, po które sięga się coraz częściej. Na pewno jest to słuszne postępowanie, ponieważ chociażby herbatka z czystka może stać się idealnym zamiennikiem zielonej herbaty, a przy okazji pozytywnie wpływa na stan zdrowia naszego organizmu. Czystek można nabyć również bez problemu w postaci tabletek do ssania, albo niewielkich kapsułek. W obu wymienionych formach pozytywne działanie czystka na ludzki organizm jest bardzo szerokie, zatem warto włączyć go do swojej diety.

Czystek – właściwości

Lista zalet, które posiada czystek jest dosyć spora. Róża skalna, bo tak inaczej nazywany jest czystek, jest prawdziwą skarbnicą polifenoli. Polifenole wykazują działanie podobne do antybiotyków – działają przeciwzapalnie, antyhistaminowe, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjnie. Z pośród wszelakich roślin występujących na terenie Europy, to właśnie czystek wykazuje najwięcej pozytywnych właściwości.

Dzięki polifenolom nasz organizm zyskuje większą odporność, staje się silniejszy. Wzmacniają one również system immunologiczny. Dlatego też czystek jest świetnym środkiem na wszelakie infekcje bakteryjne, jak i wirusowe. Ponadto, zaletę polifenoli stanowi wspomaganie leczenia chorób o charakterze nowotworowym. Spożywanie czystka w różnej postaci wspomoże kurację stanów zapalnych dróg oddechowych. Czystek z dużym powodzeniem może być stosowany w takich dolegliwościach jak zatkane zatoki, czy też katar. We wszystkich powyższych dolegliwościach działanie czystka będzie na pewno bardzo szybko zauważalne.

Antyoksydacja

Czystek ma silne działanie antyoksydacyjne (potrafi usuwać wolne rodniki, jak również zapobiega powstawaniu nowych), a ponadto obniża aktywność kolagenazy (jest to enzym odpowiedzialny za rozkładanie kolagenu). Czystek wskazany będzie również w przypadku konieczności rozpuszczania zakrzepów i zatorów w chorobach układu krążenia.

Czystek zapobiega chorobom cywilizacyjnym

Częste spożywanie czystka wspomaga serce, zapobiega zawałom, jak również zwiększa ochronę metabolizmu komórek. Czystek będzie pomocny także w leczeniu nadciśnienia, ale i też i cukrzycy. Poza tym wspomaga pracę żołądka, jelit, zatem jest pomocny w przypadku dolegliwości układu pokarmowego.

Higiena jamy ustnej

Czystek świetnie sprawdzi się w roli środka do higieny jamy ustnej. Może z powodzeniem zastąpić płyn do płukania jamy ustnej. Jeżeli mamy zapalenie dziąseł, warto również sięgnąć po płukankę z jego dodatkiem.

Odtruwanie organizmu

Czystek posiada również właściwości odtruwające. Wskazany jest dla palaczy, bowiem wzmacnia proces detoksykacji, jak i wydalanie z organizmu metali ciężkich. Jeśli mamy problemy z przewlekłym trądzikiem, warto również sięgnąć po to zioło, ponieważ przyspiesza ono gojenie się ran, a także poprawia kondycję tłustej skóry. Jako, że czystek wykazuje działanie antyhistaminowe, może być z powodzeniem stosowany przez osoby uczulone na kurz, czy na pyłki.

Czystek na problemy skórne

Czystek potrafi również niwelować przykry zapach pochodzący z wydzielin ciała. Jeśli mamy problem z nadmierną potliwością, czystek bardzo dobrze poradzi sobie z brzydkim zapachem potu. Biorąc pod uwagę jego działanie antygrzybiczne, antywirusowe i antybakteryjne, może być stosowany także w przypadku łuszczycy, różnych rodzajów grzybicy, jak i w przypadku infekcji wirusowych, które wywoływane są przez wirusa opryszczki, Helikobakter Pylori, gronkowca złocistego, jak i półpaśca.

Istnieje również powszechne przekonanie na temat tego, że czystek ochroni nas przed kleszczami i przenoszoną przez nie boreliozą. Wykorzystywany jest on też w kosmetyce, ponieważ działa korzystnie na skórę głowy, dlatego też szampony zawierające go w składzie, zmniejszają przetłuszczanie się włosów i niwelują łupież. Co bardzo ważne, czystek może być spożywany bez żadnych ograniczeń. Niemniej jednak zawsze trzeba mieć na uwadze, że jest on tylko suplementem diety, a nie lekiem.

Autor: Marcin Pindel

1 komentarz

  1. D.G Odpowiedz

    Na występowanie niektórych chorób nie mamy żadnego wpływu, niemniej jednak możemy z powodzeniem wspomóc nasz organizm poprzez naturalne suplementy, takie właśnie jak czystek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.