Jak poznać, że mam osteoporozę?

Jak rozpoznać u siebie osteoporozę? To niełatwe pytanie, ponieważ jest to bardzo podstępne schorzenie, które nawet latami może nie dawać o sobie znać. Są jednak pewne sygnały, na które warto pozostać uważnym. Niestety, statystyki nie wyglądają dobrze. Aż 30 procent kobiet i 8 procent mężczyzn po 50. roku cierpi na osteoporozę. I choć wiek znacząca zwiększa ryzyko zachorowania, osteoporoza może dotknąć też młodych ludzi.

Pierwsze objawy osteoporozy

Osteoporoza nie bez powodu nazywana jest „cichą złodziejką gości”. W początkowej fazie przebiega ona bezobjawowo. Są jednak pewne czynniki, które powinny być alarmujące. Jeśli nasza dieta jest uboga w wapń, prowadzimy siedzący tryb życia, a także nadużywamy kofeiny, alkoholu, soli i nikotyny można podejrzewać, że nie ma to dobrego wpływu na nasz układ kostny. W takich przypadkach najlepiej postawić na profilaktykę i zmianę stylu życia. Więcej znajdziesz na: https://calperos.pl/o-osteoporozie/

Objawy, których nie da się zignorować

Osteoporoza najczęściej zaczyna dawać o sobie znać już w zaawansowanym stadium. Na ogół objawia się ona licznymi złamaniami przy niewielkich urazach. Oprócz tego pacjenci skarżą się na bóle kości pod wpływem obciążenia, może im dokuczać silny i ostry ból kręgosłupa. Czasem widoczne są także zmiany w sylwetce ciała i obniżenie wzrostu. Są to bardzo alarmujące symptomy, dzięki którym dana osoba dowiaduje się o swojej chorobie.

Profesjonalna diagnostyka

Dostrzegając jakiekolwiek nieprawidłowości związane z układem kostnym, nie warto czekać. Najlepiej postawić na profesjonalną diagnostykę. W tym celu warto zdecydować się na densytometrię, czyli badanie gęstości kości. Jest ono wykonywane za pomocą promieni RTG. Ich niewielka ilość czyni jednak badanie bardzo bezpiecznym. Trwa ono zaledwie kilka minut i nie wymaga większych przygotowań. Dzięki badaniu lekarz będzie mógł dokładnie określić gęstość gości i w razie niskiego wyniku zdiagnozować osteoporozę. To badanie powinno być regularnie wykonywane zwłaszcza przez kobiety w wieku menopauzalnym i osoby po 60. roku życia.

Jak poradzić sobie z osteoporozą?

Na początku leczenia potrzeba jest farmakoterapia, która albo pobudza osteoblasty (komórki odpowiedzialne za tworzenie tkanki kostnej) albo hamuje osteoklasty (które odpowiadają za niszczenie kości). Leki są zawsze dobierane indywidualnie. Poza tym ważna jest fizjoterapia, która skupia się na budowie siły mięśniowej i zwiększeniu ruchliwości stawów. Często ma ona także działanie przeciwbólowe. W leczeniu osteoporozy ważne jest również, aby uzupełnić niedobory wapnia. W tym celu stosuje się suplementację. Warto sięgnąć po preparat Calperos, który ma status leku. Zawiera on wapń w formie zjonizowanej, dzięki czemu pierwiastek ten bardzo dobrze jest przyswajany przez organizm. Calperos jest dostępny bez recepty: https://calperos.pl/

Zmiana stylu życia

Choć osteoporozę można skutecznie leczyć, nasze wysiłki nie powinny się ograniczać jedynie do brania leków i fizjoterapii. Aby problem nie powtórzył się w przyszłości, należy po prostu postawić na zmianę stylu życia. Po pierwsze trzeba zadbać o zbilansowaną i bogatą w wapń dietę. Powinna ona zawierać dużo produktów mlecznych i zielonych warzyw. Wapń zawierają także niektóre ryby i owoce, a także orzechy, sezam, mak czy len. Po drugie należy zadbać o regularną aktywność fizyczną, która pozwala na zachowanie silnych kości i zwiększenie ich elastyczności. Bardzo ważne jest także, aby zrezygnować z używek. Przykładowo, kofeina czy alkohol pite w nadmiarze wypłukują wapń z organizmu, a palenie papierosów utrudnia wchłanianie tego pierwiastka.

Niestety osteoporozy nie da się łatwo i szybko rozpoznać. Osoby w grupie ryzyka powinny więc postawić na regularne badania profilaktyczne. Objawy choroby mogą się rozwijać przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Z kolei liczne złamania i ból kości to symptomy świadczące o zaawansowanym stopniu osteoporozy. Lepiej do tego momentu nie dopuścić. Dlatego tak ważne jest, aby postawić na zmianę stylu życia, jeść produkty bogate w wapń, często się ruszać i ćwiczyć. Warto także raz na zawsze zrezygnować z używek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.