Jakie witaminy dla niemowlaka stosować i dlaczego?

Witaminy są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju organizmu małego dziecka. Pokarm mamy jest bogaty w minerały i różnego rodzaju składniki odżywcze, jednak ilość niektórych z witamin w mleku kobiecym, może być nie wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania niemowlaka. Dlatego ważna jest odpowiednia suplementacja, aby nie doprowadzić do niedoborów witamin u dziecka. Jakie witaminy są dla niemowlaka najważniejsze? Które z nich powinniśmy podawać dziecku?

Witamina D dla niemowląt

Witamina D jest składnikiem, który u ludzi pojawia się naturalnie w kontakcie ze słońcem. Jednak w porach roku, gdy nasłonecznienie nie jest wystarczające, a my stosujemy kremy z filtrem, nie dostarczamy jej do organizmu w dostatecznej ilości. Małe dzieci nie mają dostatecznego kontaktu ze słońcem, dodatkowo gdy mama nie otrzymywała witaminy D w trzecim trymestrze ciąży, wymagane jest podawanie niemowlęciu tej witaminy, już od pierwszych dni życia. Niedobór tej witaminy może prowadzić do poważnych chorób i schorzeń. Brak wystarczającej ilości witaminy D w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia krzywicy, stanów zapalnych skóry, zaburzeń tkanki kostnej, osteoporozy, wypadania zębów, słabej kondycji dziecka.

Wedle najnowszych zaleceń, kobiety karmiące swoje dzieci piersią, powinny podawać dziecku dawkę 400 j.m. codziennie. Jeżeli niemowlę jest karmione mlekiem modyfikowanym, suplementacja nie jest wymagana, gdyż mleka modyfikowane zawierają już witaminę D3. Istnieją oczywiście wyjątki np. lekarz może zalecić dodatkowe podawanie witaminy D3, jeżeli dziecko jest wcześniakiem. Podawanie witamin dziecku powinno być jednak konsultowane z lekarzem pediatrą, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia pomyłki – chociażby przy dawkowaniu.

Zobacz również artykuł Humana Baby: https://humana-baby.pl/blog/jakie-witaminy-dla-niemowlaka-stosowac-od-kiedy-mozna-je-podawac-dziecku/.

Witamina K dla dzieci

Witamina K to kolejny niezbędny składnik odżywczy w diecie niemowlaka. Odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi i metabolizm wapnia, przyspiesza gojenie ran, wspiera mineralizację kości. Niedobór witaminy K u noworodka może skutkować wystąpieniem tzw. choroby krwotocznej. Krwawienie związane z niedoborem witaminy K, może wystąpić u dziecka, jeżeli po porodzie, nie zostanie mu podana odpowiednia dawka tej witaminy. Dlatego każde dziecko, w ciągu 6 godzin od urodzenia powinno otrzymać 1mg witaminy K domięśniowo. Jeżeli z jakiegoś powodu, nie zostanie podana w ten sposób, dziecko powinno otrzymywać witaminę K doustnie.

Dodatkowa suplementacja kwasem DHA

Kwas DHA to kwas tłuszczowy, odpowiadający w naszym organizmie za rozwój kości, wzmocnienie odporności czy modulowanie błon komórkowych. Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać tego kwasu, dlatego ważne jest jego dostarczanie z pożywienia. Znajduje się on między innymi w rybach takich jak łosoś czy makrela.

W przypadku kobiet w ciąży, kobiet karmiących, małych dzieci i niemowląt, wskazana jest suplementacja diety, ponieważ ilość dostarczanego kwasu DHA z pożywienia, może być niewystarczająca do zaspokojenia pełnych potrzeb, w tym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.