Mężczyznom dużo trudniej odkryć swój instynkt ojcowski. W końcu to kobieta jest w ciąży i przez 9 miesięcy fizycznie i psychicznie przygotowuje się do porodu i przyjścia na świat dziecka, a przyszły tata pozostaje z boku. Aby również mężczyzna poczuł się zaangażowany w zmiany mające nastąpić po urodzeniu dziecka powinien włączyć się w przygotowania wyprawki dla dziecka.

Odmienną sytuacją, która na barki partnera zrzuca obowiązek spakowania wyprawki do szpitala jest moment gdy kobieta z przyczyn zdrowotnych dużo wcześniej trafia do szpitala i pozostaje w nim do czasu rozwiązania. Wtedy to mąż lub partner odpowiada za przygotowanie walizek do szpitala dla mamy i dla dziecka. Zatem jak przygotować żonę lub partnerkę do porodu w szpitalu?

Po pierwsze ważne jest przygotowanie mentalne, które pomoże wspierać przyszłą mamę w chwilach słabości. Aktualnie większość szpitali umożliwia porody rodzinne, podczas których wsparcie i udział taty są bardzo ważne. Mężczyzna powinien potrafić wyciszyć i uspokoić partnerkę, motywować ją i dodawać otuchy, powinien też pozwolić jej na ewentualne wyładowanie złości czy innych emocji nagromadzonych w wyniku stresu i bólu jaki ona odczuwa. Mąż/partner powinien też przygotować się na zmiany nastroju kobiety, które pojawiają się już w ciąży a mogą nasilić się podczas pobytu w szpitalu. To właśnie przyszły tata powinien zachować spokój i trzeźwy umysł oraz starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów z przebiegu porodu, aby później wspólnie wspominać te niezwykłe chwile.

W odpowiednim przeżywaniu porodu pomoże udział w szkole rodzenia, gdzie poruszane będą tematy takie jak etapy porodu i pielęgnacja noworodka. Warto też zabrać partnerkę na „wycieczkę” na porodówkę kilka tygodni przed porodem, aby oboje rodziców mogło się oswoić z jej lokalizacją i wyglądem. Mężczyzna powinien też wspólnie z żoną/partnerką opracować plan porodu, ustalić podział ról oraz zadbać o pełny bak paliwa i drobne w portfelu potrzebne na parking czy szatnię w szpitalu.

Przyszły tata powinien też brać udział w przygotowaniu pokoju lub kącika dla maleństwa oraz w kompletowaniu ubranek. Tzw. wicie gniazda jest ważne dla relacji między partnerami oraz relacji rodzica z nienarodzonym jeszcze dzieckiem.

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

Zapoznanie się z zawartością walizki do szpitala przed porodem jest bardzo ważne, gdyż to partner w trakcie porodu podaje kobiecie lub personelowi szpitalnemu potrzebne rzeczy. Wiedząc co, jak i gdzie zostało spakowane można zaoszczędzić stresu sobie i żonie. Dlatego oboje rodziców powinno uczestniczyć w przygotowaniu wyprawki do szpitala. Co mężczyzna powinien przygotować dla żony na poród w szpitalu?

Walizka do szpitala dla mamy

Przygotowując się na poród trzeba spakować kilka rzeczy z domu ale też poczynić odpowiednie zakupy. Z domu warto zabrać: szlafrok, klapki pod prysznic, kapcie, ręcznik, szczoteczkę do zębów, szampon, żel pod prysznic, antyperspirant, szczotkę do włosów, kubek, sztućce i ładowarkę do telefonu. W sklepie z bielizną należy zakupić dwie koszule nocne do karmienia piersią oraz biustonosz do karmienia piersią. Z kolei w aptece należy kupić ważne artykuły higieniczne dla kobiet w ciąży i w połogu: wkładki lub podpaski poporodowe, podkłady jednorazowe na łóżko, majtki poporodowe, wkładki laktacyjne, silikonowe osłonki na sutki i delikatny żel lub płyn do higieny intymnej. Trzeba też przygotować zapas wody mineralnej, a podczas porodu przydatna może być słomka do picia, gdy partner będzie musiał podać wodę rodzącej kobiecie.

Niezbędna będzie też karta ciąży oraz wszystkie badania wykonywane podczas ciąży, a jeżeli para nie jest małżeństwem szpital może wymagać aktu uznania ojcostwa z USC, po które warto się razem udać przed porodem.

Walizka do szpitala dla dziecka

Noworodek gdy jeszcze jest w szpitalu nie ma wygórowanych wymagań, gdyż pierwsze doby życia głównie przesypia ale są rzeczy niezbędne, które koniecznie trzeba spakować:

  • pieluchy jednorazowe w rozmiarze 1 dla dzieci urodzonych w terminie lub rozmiarze 0 dla wcześniaków
  • chusteczki nawilżane dla niemowląt
  • krem na odparzenia (przykłady kremów na odparzenia można znaleźć tutaj: https://www.drogeriaolmed.pl/zul_m_Dziecko_Kosmetyki_Przeciw-odparzeniom-2732.html)
  • pieluszki tetrowe 3 sztuki
  • pieluszki flanelowe 3 sztuki
  • czapeczka bawełniana 2 sztuki
  • ubranka dziecięce w rozmiarze 50-56 cm 3-5 kompletów
  • kocyk lub rożek dla dziecka
  • smoczek, butelka do karmienia i mleko modyfikowane jeżeli kobieta decyduje się nie karmić piersią.

Wyprawkę dla noworodka przyszły tata kupi w aptece oraz w sklepie z ubrankami dla dzieci, więc wydaje się być to proste, ale nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, gdyż zarówno ubranka jak i pieluchy wielorazowe muszą być wyprane i wyprasowane przed kontaktem z delikatną skórą dziecka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.