Tato – zadbaj o swoje plemniki

Lekarze od dłuższego czasu alarmują, że coraz większy odsetek polskich mężczyzn wykazuje problemy z płodnością. Obecnie, komplikacje związane z niską jakością nasienia coraz częściej dotyczą również młodych mężczyzn, niekiedy nawet dwudziestoparoletnich. Jako przyczyny tego stanu rzeczy wskazuje się wszystko to, co składa się na negatywną stronę tak zwanego współczesnego trybu życia, a więc niewłaściwą dietę, brak regularnej aktywności fizycznej, niektóre używki oraz pewne nieprawidłowe nawyki, których szkodliwego wpływu na naszą płodność przeważnie nie jesteśmy świadomi.

Na szczęście, możemy w naprawdę prosty sposób zadbać o jakość naszego nasienia. Nie wymaga to żadnych specjalistycznych, skomplikowanych zabiegów: wystarczy stosować się do kilku w zasadzie prostych zaleceń. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Co szkodzi jakości męskiego nasienia?

Zasadniczo, czynniki obniżające jakość nasienia można podzielić na cztery podstawowe kategorie. Są to:

  • 1. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe
  • 2. Brak regularnej aktywności fizycznej
  • 3. Stosowanie używek
  • 4. Niektóre nawyki związane z korzystaniem ze sprzętu elektronicznego

Jeżeli chodzi o pierwszy z wymienionych punktów, to odpowiedź na pytanie pod tytułem jak poprawić jakość nasienia w tym zakresie jest naprawdę prosta: powinniśmy po prostu unikać tzw. śmieciowego jedzenia, ograniczyć spożywanie tłustych, ciężkostrawnych pokarmów oraz ograniczyć spożycie słodyczy. Co natomiast powinno znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie? Z pewnością będą to pełnowartościowe źródła białka, przy czym należy pamiętać, aby różnicować pokarmy stanowiące źródło protein: codzienne wypijanie litra maślanki (przykład z życia wzięty), nie stanowi najlepszego sposoby. Produkty mleczne zawierają bowiem kazeinę, która w zbyt dużych ilościach może negatywnie wpływać na czynność prostaty. Z tego powodu, zamiast nabiału, lepiej jest wybierać tłuste, morskie ryby poławiane w czystych akwenach, jajka oraz, chociaż niezbyt często, czerwone mięso.

Oprócz tego nasza dieta powinna zawierać także na przykład orzechy, pestki dyni czy otręby: stanowią one źródło wielu cennych pierwiastków mineralnych, w tym zwłaszcza cynku oraz magnezu. Naturalnie, nie należy zapominać także o owocach.

Niezwykle istotne znaczenie dla zachowania wysokiej jakości nasienia ma także regularna aktywność fizyczna. Nie oznacza to, że musimy chodzić na siłownię cztery razy w tygodniu. Tak naprawdę wystarczy codzienne gimnastyka, trwająca 15-20 minut, aby nasz organizm zaczął funkcjonować zupełnie inaczej.

Jeżeli chodzi o używki, to sprawa jest prosta: zarówno alkohol, jak i zwłaszcza papierosy w sposób wybitnie niekorzystny wpływają na jakość nasienia. Podobnie niestety sprawa przedstawia się z kawą, zwłaszcza jeżeli pijemy ją codziennie i w dużych ilościach. Rozwiązanie? Całkowita abstynencja od papierosów oraz znaczące ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny.

Jakość nasienia a urządzenia elektroniczne

Co jeszcze wywiera negatywny wpływ na jakość spermy? Może się to wydawać kuriozalne, ale liczne badania naukowe dowodzą, że częstą przyczynę problemów z płodnością stanowi niewłaściwe korzystanie z akcesoriów elektronicznych? Dlaczego właśnie ten czynnik stanowi jedną z odpowiedzi na pytanie pt. co szkodzi jakości nasienia? Problem tkwi w promieniowaniu elektromagnetycznym, które jest emitowane przez komputery przenośne, laptopy i tak dalej. To z tej przyczyny, powodem problemów z płodnością może być na przykład nawyk trzymania włączonego laptopa na kolanach lub też noszenie włączonego telefonu komórkowego w kieszeni spodni.

Co jeszcze jest ważne?

Jak więc widać, możemy poprawić jakość nasienia przy użyciu naprawdę nieskomplikowanych i niewymagających większego wysiłku sposobów. Ważną kwestią jest jednak to, aby wdrożyć w życie prawidłowe nawyki możliwie jak najprędzej.

Warto jednak wspomnieć również o jeszcze jednej istotnej kwestii a mianowicie aktywności seksualnej (przy czym w tym akurat wypadku można ją rozumieć w sposób dowolny). Zbyt rzadkie ejakulowanie prowadzi do degeneracji spermy. Wynika to z faktu, że nasienie zbyt długo przechowywane w jądrach zaczyna się „rozkładać” (chociaż z fizjologicznego punktu widzenia to określenie nie jest do końca trafne). Wniosek? Ejakulacja jest trochę tak, jak sikanie, tj. wykazuje właściwości oczyszczające. Wytrysk sprawia, że organizm wydala już istniejące nasienie, a na jego miejsce zaczyna produkować nową spermę. Bez tej ciągłej stymulacji, utrzymanie wysokiej jakości nasienia może być naprawdę trudne, nawet przy prawidłowej diecie, braku odżywek oraz regularnej aktywności fizycznej.

Autor: Radosław Łozowski

5 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.