Mimo, że uprawa rzeżuchy kojarzy się głównie z wiosną, to warto hodować ją przez cały rok. Roślina ta zawiera bowiem wiele cennych dla organizmu składników, takich jak np. wapń, żelazo, czy potas. Ponadto jest ona świetnym dodatkiem do wielu dań, gdyż wyróżnia się pikantnym smakiem oraz charakterystycznym zapachem. Rzeżucha należy do rodziny kapustowatych i jest bardzo prosta w uprawie. Można ją wyhodować nawet na parapecie.
Zdrowotne właściwości rzeżuchy
Wiele osób uprawia rzeżuchę jedynie dla ozdoby, a tymczasem jej regularne spożywanie może przynieść wiele korzyści. Roślina ta zawiera witaminy i makroelementy, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rzeżucha jest bogatym źródłem witaminy C, dzięki czemu ma dobry wpływ na układ odpornościowy oraz krwionośny człowieka. Powinno się ją spożywać zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, kiedy organizm jest narażony na różnego typu infekcje. Rzeżucha zawiera także duże pokłady witamin z grupy B, które wspomagają układ nerwowy. Jej regularne spożywanie może pomóc również, w uzupełnieniu składników odżywczych takich jak cynk, siarka, czy fosfor. Ze względu na swoje zdrowotne właściwości rzeżucha powinna znaleźć się zwłaszcza, w diecie osób zmagających się z różnymi dolegliwościami. Wielu specjalistów twierdzi, że roślina ta może wspomagać organizm w walce z cukrzycą, chorobami układu krążenia, a nawet schorzeniami trzustki, czy nerek.
Jak uprawiać rzeżuchę?
Z uprawą rzeżuchy poradzą sobie nawet najmniej wprawni ogrodnicy, którzy do swojej dyspozycji mają jedynie parapet. Jest to bardzo łatwa w uprawie roślina, którą można wyhodować na kawałku waty, gazy, bądź kuchennego ręcznika. wybrany materiał należy rozłożyć np. na talerzyku, bądź w miseczce, a następnie rozsypać na nim ziarenka rzeżuchy. Całość należy obficie skropić wodą i powtarzać to w trakcie wzrostu rośliny, tak aby podłoże cały czas było wilgotne. Niektóre nasionka zaczynają kiełkować już po dwóch dniach, a po około tygodniu można cieszyć się pokaźnym pęczkiem rzeżuchy. Niektórzy używają do hodowli tej rośliny kiełkownicy, bądź słoika. Z ich użyciem także da się wyhodować kiełki, jednak trzeba pamiętać, że rzeżucha wydziela specyficzny śluz, który może hamować odpływ wody z pojemników. Najbardziej korzystną i zalecaną metodą, jest więc hodowanie rzeżuchy na nawilżonym podłożu, które można utworzyć np. ze wspomnianej już wcześniej gazy. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby wysiewać rzeżuchę np. do doniczek. Roślina może bowiem rosnąć również w ziemi.
Uprawa rzeżuchy w gruncie
Mimo, że większość osób decyduje się na uprawę rzeżuchy w domu, to niektórzy próbują hodować ją także w ogródku. W tym celu podobnie, jak do upraw domowych używa się tzw. rzeżuchy ogrodowej, która inaczej zwana jest także rzeżuchą siewną. Nasiona można wysiewać do gleby w okresie od marca do października. Najlepiej robić to w kupkach, zachowując przy np. 15-centymetrowe odstępy. Rzeżucha nie wymaga specjalnych warunków, czy nawożenia, a w zależności od temperatury powinna zacząć kiełkować po około tygodniu. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby ją regularnie podlewać. Rzeżuchę najłatwiej ścinać za pomocą nożyczek, a po ścięciu przechowywać ją w lodówce, nie dłużej niż przez dobę.
Rzeżucha, jako dodatek do różnych dań
Rzeżucha jest uważana za bombę witaminową, którą można dodawać do wielu różnych potraw. Najczęściej kiełkami tej rośliny posypuje się kanapki lub sałatki. Dobrze smakuje ona także z jajkami i awokado. Z racji na swój specyficzny ostry smak, niektóre osoby używają jej zamiast pieprzu. Rzeżucha może być także ciekawym i oryginalnym dodatkiem do koktajli, który będzie podkręcał ich smak. Świetnie smakuje np. koktajl z jabłek, kiwi i rzeżuchy, który można dosłodzić miodem i doprawić sokiem z limonki. Pomysłów na dania z rzeżuchy jest naprawdę wiele. Niektórzy używają jej np. do aromatyzowania sosów sałatkowych, czy urozmaicenia smaku kotletów mielonych.
Rzeżucha – roślina, którą można stosować nie tylko w kuchni
Mało kto wie, ale rzeżucha jest polecana także dla osób, które zmagają się z problemami skórnymi. Osoby cierpiące na trądzik, czy egzemę powinny nie tylko regularnie spożywać rzeżuchę, ale także przygotowywać z niej domowe preparaty kosmetyczne. Aby przygotować maseczkę z rzeżuchy wystarczy rozdrobnić jej listki za pomocą blendera i nałożyć uzyskaną papkę na twarz. Będzie ona miała działanie detoksykujące i sprawi, że niedoskonałości będą mniej widoczne. Maskę z rzeżuchy można aplikować także na włosy. W takim wypadku dobrze jest ją jednak wymieszać ze stosowaną na co dzień odżywką. Rzeżucha ma bowiem dość intensywny zapach, który mógłby się utrzymywać na włosach przez dłuższy czas. Mimo tego warto raz na jakiś czas nałożyć na włosy maskę z tej rośliny, gdyż może ona znacznie pobudzić ich wzrost. Z listków rzeżuchy można także wycisnąć sok, który sprawdzi się jako naturalny tonik. Takim tonikiem należy przecierać twarz rano i wieczorem. Ten domowy kosmetyk powinien znacznie rozjaśnić cerę, a nawet zmniejszyć widoczność przebarwień.
Malwina Szul
Dodaj komentarz