Dna moczanowa – pokonaj ją naturalnie!

Dna moczanowa, zwana również podagrą bądź artretyzmem, to choroba objawiająca się ostrym zapaleniem stawów związanym z odkładaniem się złogów kwasu moczowego zarówno w stawach, jak i ścięgnach, więzadłach oraz nerkach. Kwas moczowy, nie mając ujścia, umiejscawia się w stawach, ścięgnach i tkankach, co w efekcie wywołuje obrzęki, zaczerwienienie i ból. W przebiegu dny moczanowej zmiany chorobowe mogą atakować różne stawy, najczęściej jednak jest to staw dużego palca u stopy (staw śródstopno-paliczkowy). Choroba ta najczęściej dotyka mężczyzn. W leczeniu dny moczanowej stosuje się środki farmakologicznie, odpowiednią dietę, jednak można również sięgnąć po naturalne sposoby leczenia.

Dna moczanowa – Najczęstsze objawy

Głównymi objawami podagry są nawracające ataki zapalenia stawów, głównie tych u podstawy dużego palca, ale także:

 • obrzęki stawów
 • ból stawu kolanowego
 • ból kręgosłupa
 • ból nadgarstków
 • ból łokci oraz barków
 • zaczerwienienie skóry
 • gorączka i dreszcze
 • guzki dnawe
 • trudności w zasypianiu

W związku z obniżoną ciepłotą ciała podczas snu, symptomy podagry najczęściej nasilają się w nocy, trwają na ogół kilka godzin. Dolegliwościom bólowym może towarzyszyć mocno odczuwalne zmęczenie i podwyższona temperatura ciała. Najczęściej po wystąpieniu pierwszego ataku (który trwa zazwyczaj kilka dni) wszystkie objawy mijają. Istotne jest jednak szybkie rozpoznanie i leczenie, gdyż kolejne ataki najczęściej są zdecydowanie bardziej nasilone.

Kto jest szczególnie narażony na występowanie dny moczanowej?

Dna moczanowa często współwystępuje z innymi chorobami, do których zaliczamy:

 • cukrzycę typu 2
 • nadciśnienie tętnicze
 • nadwaga i otyłość
 • podwyższony cholesterol oraz trójglicerydy

Rozpoznanie dny moczanowej

Rozpoznanie dny moczanowej polega głównie na tym, by lekarz umiejętnie rozróżnił ją z innymi chorobami stawów. Najistotniejsze jest wykonanie stężenia kwasu moczowego jak również jego dobowej utraty wraz z moczem. Wysoki poziom kwasu moczowego najczęściej wskazuje na podagrę, aczkolwiek zdarza się, że podczas ostrych napadów dny stężenie będzie w normie.

W niejednoznacznych przypadkach dokonuje się także analizy płynu stawowego pod mikroskopem. Podczas tego badania określa się obecność kryształków moczanu sodu. W rozpoznaniu dny moczanowej wykonuje się także RTG, dzięki któremu możliwe jest zlokalizowanie nadżerek, guzków dnawych oraz zwężenia szczelin stawowych. Dodatkowo można wykonać również USG stawów.

Dna moczanowa – Leczenie

Leczenie dny moczanowej ma na celu szybkie uśmierzanie bólu i oraz zminimalizowanie kolejnych ataków w przyszłości. Na ogół stosowane są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, oraz te, które zmniejszają wytwarzanie kwasu moczowego.

Naturalne sposoby leczenia podagry

Obok środków farmaceutycznych, istnieją też naturalne sposoby leczenia dny moczanowej. Również w tej kwestii natura wychodzi nam naprzeciw.

 1. MSM (siarka organiczna) – wyhamowuje stany zapalne w obrębie kości i stawów, a także pomaga pozbyć się nadmiaru kwasu moczowego. Podobne działanie wykazuje kurkumina oraz bromelaina.
 2. Witamina C – jak wykazują liczne badania naukowe, witamina C z jednej strony wyhamowuje reakcje zapalne organizmu, a z drugiej obniża poziom kwasu moczowego.
 3. Zioła wspomagające usuwanie moczanów wraz z moczem: liść brzozy, znamiona kukurydzy, ziele rdestu ptasiego, ziele nawłoci, strąki fasoli, korzeń wilżyny, kłącze perzu.
 4. Korzeń żywokostu – okłady z żywokostu działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Można również stosować gotowe już oleje lub wyciągi z tej rośliny.
 5. Zioła moczopędne – takie jak skrzyp, pokrzywa
 6. Podagrycznik – jak sama nazwa wskazuje, ziele to od dawnych czasów jest wykorzystywane w leczeniu podagry, gdyż wspiera zdrowie stawów oraz układu moczowego.
 7. Korzeń hakorośli – redukuje poziom kwasu moczowego oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Dieta przy dnie moczanowej

W przebiegu dny moczanowej najważniejsze znaczenie ma dieta. Zalecana jest dieta ubogopurynowa. Do produktów obfitujących w puryny zalicza się: dziczyznę, podroby, sardynki, śledzie, kakao, czekoladę, mocną herbatę, owoce morza, groch, fasolę. Nieco mniej tych związków zawiera bób, soczewica, szpinak i grzyby. Należy te produkty wyłączyć z diety, gdyż po ich stosowaniu stan chorych na podagrę często się pogarsza. Istotne jest także unikanie alkoholu. Dieta w dnie moczanowej musi dostarczać odpowiednie ilości wszystkich niezbędnych składników pokarmowych – czyli powinna być odpowiednio zbilansowana. Wskazane jest aby potrawy były gotowane w wodzie i na parze, co sprzyja wypłukiwaniu puryn zawartych w tych produktach do wywaru.

Autor: Kamila Małek

14 komentarze

 1. Aleksandra Odpowiedz

  Bardzo pomocny artykuł. Zmagam się z tą chorobą od dawna i nie miałam pojęcia, że można sobie z nią radzić naturalnymi sposobami.

  1. Kamil Odpowiedz

   Naprawdę można sobie radzić z tą przypadłością stosując środki naturalne?
   Czy raczej środki naturalne są tylko tymi, które wspomagają leczenie farmakologiczne??

 2. Kamil 007 Odpowiedz

  Naprawdę można sobie radzić z tą przypadłością stosując środki naturalne?
  Czy raczej środki naturalne są tylko tymi, które wspomagają leczenie farmakologiczne??

 3. Ania Odpowiedz

  Bardzo pomocny artykuł. Z pewnością przetestujemy, bo zmagamy się z podobnymi problemami w rodzinie i szukaliśmy pin czy już w wielu miejscach. Dziękuję za tak wiele fachowych informacji. Czekam na kolejne artykuły.

 4. Mckenzie Odpowiedz

  Drewniane meble domowe mają jedną naprawdę naturalną cechę.

  Jest to poczucie komfortu, zarówno atrybutu, jak i poczucia przynależności luksus, który może znajdować się w drewnianych meblach. Drewno faktycznie się rodzi Ziemia. Karmi ogień, degeneruje się w popiół i przeciągi. Jest bardzo bliski egzystencji człowieka na świecie.

  Być może właśnie dlatego tak bardzo rezonuje z naszymi firma. Być może właśnie dlatego nadal odczuwasz to ciepłe uczucie, dotykając obfitego mahoniu biurko.

 5. Jagoda Odpowiedz

  Pomocne jest też bardzo picie wywaru z liścia lałrowego ok 5 g liścia i 300ml wody pogotowia i pić cały dzień . Można też robić okłady .

 6. Wolny Student Odpowiedz

  Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.