Tapioka i jej właściwości odżywcze

Tapioka wykazuje szereg właściwości odżywczych, posiada dużo witamin oraz minerałów. Coraz częściej jest składnikiem wielu potraw. Wyrabiana z egzotycznej rośliny, która nosi nazwę maniok. Lekkostrawna, hipoalergiczna, nie zawiera glutenu. Jakie są jej właściwości odżywcze? Dlaczego zyskała taką popularność?

Tapioka – co to jest?

Tapioka to roślina, która rośnie na terenach Ameryki Południowej. Uzyskuje się ją z manioku, którego można porównać do ziemniaka. Tapioka występuje w postaci mąki, kaszy oraz płatków. Warto pamiętać o tym, że można ją spożywać jedynie po ugotowaniu. Surowa wywołuje zatrucia. Z manioku pozyskuję się także kassawę, czyli mąkę skrobiową. Można z niej wypiekać placki oraz chleb. Z kolei z kassawy przygotowywany jest napój alkoholowy – masato.

Wartości odżywcze tapioki

Tapioka jest cennym źródłem minerałów oraz witamin. W swoim składzie zawiera między innymi: magnez, potas, wapń, żelazo, cynk, fosfor, witaminy z grupy B (B1, B2, B6) oraz witaminę C i PP. Zawiera również lekkostrawne węglowodany. Hipoalergiczna, pozbawiona smaku, nie zwiera glutenu, cholesterolu. W jej składzie znajduje się skrobia oporna, która wspomaga trawienie. Zawiera bardzo mało białka, błonnika, tłuszczy.

Właściwości tapioki

Minimalizuje ryzyko osteoporozy, jest bardzo dużym źródłem wapnia. Odpowiada za prawidłową gęstość kości. Wpływa na odpowiednią regulację cukru we krwi. Spożywanie jej usprawnia w znacznym stopniu działanie stawów. Poprawia również kondycję zdrowia psychicznego. Wszystko za sprawą witaminy K. Według przeprowadzonych badań osoby, które regularnie stosują tapiokę w swojej diecie zmniejszają ryzyko zachorowania na Alzheimera. Jest również źródłem potasu, dzięki temu poprawnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego.

Zmniejsza rozwój miażdżycy, zabezpiecza przed powstawaniem zakrzepów, itp. Ze względu na to,
iż tapioka jest bogatym źródłem błonnika. Błonnik zapewnie prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, Niweluje on  zaparcia, wzdęcia oraz bóle brzucha. Zmniejsza ryzyko powstawania wielu poważnych chorób. Z racji tego, że w tapioce znajduje się również żelazo, zapobiega on powstawaniu anemii. Wzmacnia więc również układ odpornościowy. Zawiera także cenne witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy. Jest polecana też sportowcom, ze względu na źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów.

Tapioka a kalorie

Tapioka jest to produkt zawierający głównie węglowodany, w tym cukry proste. W 100 gramach tego produktu znajduje się 0,19 g białka. Jest ona wysokoenergetyczna, z racji tego, że 100 gramów suchej tapioki to aż 358 kalorii. Nie należy jej unikać, ponieważ ma w swoim składzie bardzo dużo cennego błonnika. Z kolei ten wspomaga pracę jelit.

Tapioka – przygotowanie

W zależności od tego jaki sposób podania wybierzemy, można ją przygotować w różnorako. Podczas dodawania jako składnik wielu potraw, nie wymaga ona dodatkowej obróbki. Jeśli chcemy ją zastosować w postaci małych kuleczek, wtedy należy ten produkt ugotować w mleku lub wodzie. Co ważne tapioka jest gotowa do spożycia w momencie kiedy kuleczki staną się całkowicie przezroczyste. Warto pamiętać o tym, że nie należy spożywać surowej tapioki. Może to spowodować zatrucie. W surowych bulwach znajduje się glikozyd manihotoksyna. To właśnie on powoduje zatrucia. W celu zminimalizowania tego ryzyka bulwy manioku trzeba poddać obróbce. W dowolnej formie: pieczenia, czy też ugotowania. To bardzo istotna, wręcz niezbędna kwestia podczas właściwego przyrządzania potraw z tapioki.

Tapioka i jej zastosowanie

Tapioka stosowana jest jako mąka podczas przygotowywania między innymi: naleśników, racuchów, ciast, galaretek, musów, itp. Wykorzystywana jako zamiennik makaronu, kaszy. Stosowana także do wielu zup, sosów. Z tapioki produkowany jest bardzo popularny napój – bubble tea. Na bazie herbaty, mleka, aromatów owocowych. Zazwyczaj na dnie tego napoju znajdują się kuleczki. Jest to właśnie tapioka. Kulki te dodawane są również do drinków.

Karolina Solińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.